Kiedy użyć AED?


W przypadku nagłego zatrzymania krążenia (dalej NZK). Wiedziałeś, że ponad połowa naturalnych zgonów w Polsce jest spowodowana chorobami układu krwionośnego? W tym zdecydowanie najwięcej znajdziemy zawałów oraz NZK. Aż 40 000 osób rocznie umiera w Polsce przez NZK! Statystyki są przerażające, dlaczego?

Po pierwsze, nagłe zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego – osoby starsze i młodsze, tych prowadzących niezdrowy tryb życia jak i sportowców.

Po drugie, jest tylko 10 minut, żeby kogoś uratować. Po pierwszych 4 minutach krew przestaje dopływać do mózgu (powodując nieodwracalne zmiany zarówno w mózgu jak i w innych narządach wewnętrznych), a po 7-10 minutach następuje zgon. Czasu jest bardzo mało na jakąkolwiek reakcje.

Po trzecie, szacuje się, że tylko 10% osób po NZK ma szansę na przeżycie. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, kiedy resuscytacja zostanie podjęta w pierwszych 2 minutach szanse wzrastają do około 40%. Po defibrylacji wynoszą prawie 80%. Różnica jest ogromna.

Kiedy stwierdzić NZK? Głównym objawem jest utrata przytomności oraz brak oddechu. Krótko mówiąc, przy rozpoczęciu resuscytacji należy użyć AED, nawet jeśli stwierdzi on brak konieczności defibrylacji.

Komentarze

Popularne posty